Kašel u dětí – praktické tipy

Kašel u dětí – praktické tipy

Kašel je fyziologický obranný reflex, který má jednak očistnou funkci – pomáhá odstranit sekret či cizí tělesa z dýchacích cest, a dále má i funkci ochrannou – chrání dýchací cesty před potenciálními zdroji dráždění či obstrukce.

Akutní kašel u dětí bývá nejčastěji projevem virové infekce horních dýchacích cest. Většinou je spojený s rýmou a lehce zvýšenou teplotou. Průběh onemocnění je ve většině případů nekomplikovaný a antibiotická terapie není nutná. Infekce obvykle odezní v průběhu 1–2 týdnů. Kašel bývá zpočátku většinou suchý, dráždivý, obtěžující zejména v noci, následně může přejít v tzv. vlhký kašel s vykašláváním hlenu.

Na utlumení suchého kašle, který je pro pacienta a jeho okolí často vysilující, se obvykle podávají léky, tzv. antitusika.

V případě obtěžujícího nočního kašle, který budí ze spaní, může pomoci zvýšení polohy hlavy podložením dalším polštářem. Důležité je také v místnosti, kde se spí, pravidelně větrat, případně ještě zvlhčovat vzduch. Ke zmírnění obtěžujících příznaků může pomoci také tzv. Priessnitzův zábal krku, ale bez igelitu. U starších dětí lze aplikovat inhalace.

Při záchvatu kašle může také pomoci lžička medu. Med má prokazatelný účinek proti kašli. Dětem mladším jednoho roku se však podávání medu nedoporučuje. Velmi důležité je udržovat správnou hydrataci dítěte. Hlavně u menších dětí, které ještě neumějí smrkat a odkašlat si, se může přidat nechutenství a odmítání potravy, a tím se riziko dehydratace zvyšuje. Malému pacientovi je vhodné podávat tekutiny častěji a po malých dávkách.

Co se týče stravy, podáváme spíše lehčí jídla a polévky, častěji a v menších porcích. Důležité je také dbát na průchodnost nosu dítěte. U malých dětí, které ještě neumějí smrkat, použijte odsávačku.

O potřebě léčby antibiotiky by měl rozhodnout ošetřující lékař, obvykle se podávají v případě bakteriální infekce.

Při léčbě kašle u dětí je nutné sledovat charakter kašle (štěkavý, dávivý, suchý, vlhký), celkový stav dítěte, doprovodné příznaky – teplotu, rýmu, alergické projevy, jak se kašel vyvíjí, zda se nehorší a ve kterou denní dobu se objevuje. Při vlhkém kašli s nadměrným zahleněním se doporučují léky, které ředí hlen a napomáhají vykašlávání (mukolytika a expektorancia). Kašel většinou odezní, společně s dalšími příznaky onemocnění, do jednoho či dvou týdnů. V případě, že se onemocnění nelepší nebo dojde ke zhoršení stavu dítěte, je vždy vhodné vyhledat lékaře, který dítě vyšetří.

Pokud se jedná o chronický kašel, je vždy nutné léčit základní onemocnění, které kašel vyvolává, a dodržovat režimová opatření nastavená lékařem.

oddelovac