Suchý dráždivý kašel

Suchý dráždivý kašel

Suchý dráždivý kašel je tzv. neproduktivní kašel, při kterém není vykašláván žádný hlen. Bývá nesmírně obtěžující, nemocného vyčerpává, omezuje jeho aktivity a běžné fungování, narušuje spánek. Obvykle se zhoršuje v suchém a teplém prostředí. U dospělých může mít mnoho příčin, od infekcí dýchacích cest po alergie, astma či srdeční potíže. Nejčastější příčinou suchého dráždivého kašle jsou záněty horních dýchacích cest. Suchý dráždivý kašel je obvykle jedním z příznaků virové infekce, která bývá doprovázena také celkovými příznaky, jako jsou únava, zvýšená teplota, až hořečka.

Při zjišťování příčiny se pátrá po okolnostech vzniku, délce trvání kašle, jestli kašel přichází v záchvatech nebo je trvalého charakteru, zda se objevuje spíše v noci, k ránu nebo přes den, zda není pouze sezónní záležitostí (což může ukazovat na alergii). Také se pátrá po možném vztahu k zaměstnání pacienta či k lékům, které trvale užívá (např. léky na vysoký krevní tlak). Intenzivní akutní kašel může být vyvolán také vdechnutím cizího tělesa či vystavením se alergenu.

K léčbě suchého dráždivého kašle při infekcích dýchacích cest se používají léky tlumící kašlací reflex, tzv. antitusika. Do této skupiny patří také přípravek Stoptussin. Obsahuje jedinečnou kombinaci dvou účinných látek – butamirátu, který tiší dráždivý kašel, a guaifenesinu, který ředí hlen a napomáhá vykašlávání.

oddelovac