Suchý dráždivý kašel

Suchý dráždivý kašel

Suchý dráždivý kašel je tzv. neproduktivní kašel, při kterém není vykašláván žádný hlen. Bývá obtěžující, nemocného vyčerpává, omezuje jeho aktivity a běžné fungování, narušuje spánek. Obvykle se zhoršuje v suchém a teplém prostředí. U dospělých může mít mnoho příčin, od infekcí dýchacích cest po alergie, astma či srdeční potíže. Nejčastější příčinou suchého dráždivého kašle jsou infekty dýchacích cest. Suchý dráždivý kašel je obvykle jedním z příznaků virové infekce, která bývá doprovázena také celkovými příznaky, jako jsou únava, zvýšená teplota, až hořečka.

Při zjišťování příčiny se pátrá po okolnostech vzniku, délce trvání kašle, jestli kašel přichází v záchvatech nebo je trvalého charakteru, zda se objevuje spíše v noci, k ránu nebo přes den, zda není pouze sezónní záležitostí (což může ukazovat na alergii). Také se pátrá po možném vztahu k zaměstnání pacienta či k lékům, které trvale užívá (např. léky na vysoký krevní tlak). Intenzivní akutní kašel může být vyvolán také vdechnutím cizího tělesa či vystavením se alergenu.

K léčbě suchého dráždivého kašle při infekcích dýchacích cest se používají léky tlumící kašlací reflex, tzv. antitusika. Do této skupiny patří také přípravek Stoptussin. Obsahuje kombinaci dvou účinných látek – butamirátu, který tiší dráždivý kašel, a guaifenesinu, který ředí hlen a napomáhá vykašlávání.

oddelovac